[Решен] Домашна мрежа за споделяне на файлове - SSH!
Здравейте! Отдавна не съм се вихрил със стотинката си! Искам да ви попитам по какъв начин най - лесно и просто да конфигурирам домашна мрежа между машините ми за споделяне на файлове. При ползването на минт, с двете системи преди не можах да се спогодя да споделям със самба, може би не можах да я настроя, за сметка на това създадох нещо като SSH мрежа, с която сработи това, да се шейрват файлове между двете ми машини, ползващи тогава мента. Лаптопа ми обаче от доста време ползва стотинка и искам да попитам възможно ли е да правя подобно начинание между него и настолната ми машина, ползваща mint18.
Въобще.. всякакви идеи, с които лесно ще мога да споделям информация/файлове между машините ми ще са от полза, и.. колкото по лесно и по - просто, толкова по - добре! 
Очаквам вашия отговор и ви благодаря предварително!
   [Изображение: 835300.png] 

Отговори
Здрасти, може самба или пък SSH, принципно е все тая лесно се настройват, но ако разбирам правилно имаш два Линукса т.е. SOS и Mint, а при това положение аз бих ползвал SSH. Ако е така ще ти кажа лесно как да пуснеш сървъра на SOS, за Минт обаче не съм много сигурен как става, много отдавна не съм ползвал тази дистрибуция. Телефон с android също би могъл да достъпва файловете. Ао решиш SSH, по-късно ще драсна, че много задача сега Smile Разбира се ако някой не пише преди мен.
Отговори
Добре, очаквам да кажеш как да подкарам SSH съврвър и дано се получи, настройките на такъв от минта си стоят, дано да се получи по този начин от другата машина!

Отговори
Може ли преди това да дадеш изхода от командата изпълнена в терминала

Код:
systemctl status  sshd.service
Отговори
(03-11-2016, 23:29)exwol написа: Може ли преди това да дадеш изхода от командата изпълнена в терминала

Код:
systemctl status  sshd.service

Заповядай
● sshd.service - OpenSSH server daemon
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/sshd.service; disabled; vendor preset: enabled)
   Active: inactive (dead)
     Docs: manConfusedshd(8)
           manConfusedshd_config(5)

Отговори
Ок, ще даваме по старо му да пуснем първо сервиза на ssh защото в момента не е активен. За целта изпълни следната команда в терминала като root

Код:
chkconfig sshd on
service sshd start

След това от Програми > Разни избери Firewall.  В лявото малко поле под Zone - public трябва да е е удебелено (по подразбиране). Кликни веднъж на него и в дясно намери услугата ssh и се увери, че има отметка на него. Ако всичко до тук е така, вече можеш да прехвърляш сигурно файлове м/у машините. За да достъпиш примерно stotinka машината от mint директно може да го направиш промерно от файловия мениджър с опцията "Свързване към сървър". Като за адрес на сървъра използваш IP адреса зададен на машината. Него можеш да го видиш с командата:

Код:
ifconfig

Като се върне резултат гледаш стойността след inet.

За потребител и парола използваш или root с паролата, което не е много препоръчително. Другия вариант е да се логваш с потребителя и неговата парола на машината.

п.п. Като допълнителна информация - ако често ползваш подобен трансфер е добре да си резервираш IP адреси за машините в рутера и да добавиш отново във файловия мениджър тези директории като отметка. Не знам дали го обясних достатъчно ясно. Ако имаш въпроси, на среща сме.
Отговори
Даа.. "chkconfig sshd on" само ме интересуваше! Другото долу горе го чаткам - подкарах сървара и шейрвам файлове без проблеми между двете машини, единствено скоростта не е задоволителна, но.. това го обсъждах в друг форум и стана ясно, че няма как да се подобри май, в момента мятам с 3-4мб/с максимум и май е невъзможно, понеже съм с един Huawei Echolife HG8245 от м*ел и нито имам достъп до кой знае какви настройки от сайта на мегалан, нито рутерът ми е нещо особено, доколкото разбрах скоростта няма как да се подобри при тези обстоятелства. Все пак сървара е налице и ще ми върши все някаква работа, за което слагам проблема като "решен" и ви благодаря !

Отговори
Добре супер! М/у другото тези 3-4 mb/s ако са през безжичната мрежа, не е чак толкова зле. Много зависи от рутера, който свързва устройствата. Можеш да пробваш с жица да видиш как ще е там.
Отговори
Някой ако може да сподели как да шейрна (ако може пак със SSH) информация с кроснат кабел, между две стотинки. Пробвах по начина по - горе, но се получава само по wifi, пробвах и с настройки на Ipv4/6, но пак не успявам... някой ако може да ми каже лесен и полезен начин, дори да не е ssh сървър, въпреки, че ми се искаше да е с него, защото по начина по горе и с wi-fi споделям безпроблемно, просто ми се искаше да можех така и с кабел, за по голяма скорост, понеже искам да мина на лаптопа ми изцяло на стотинка ОС и ще трябва да си качвам всичката информация от nfts диска отново, а тя е много и 3-4 мб не ме устройват, за това прибягвам към кабела и търся начина, понеже сам не успявам да се справя, благодаря!

Реших проблема си и успях да се свържа чрез ssh сървър между двете машини, чрез "обърнат кабел", скоростта е повече от задоволителна, започна с над 70мб/с , впоследствие падна до 30-40, но за мен е повече от добре срямо 3-4mb/s трансфер по wi-fi. 
Относно настройките, избрах ръчни в IPV4, и за стойности, използвах за едната машина ifconfig 10.10.11.16, netmask 255.255.255.0 , а за другата 10.10.11.13 и маска отново 255.255.255.0. После от файловия мениджър, свързване към сървър, ssh://и адреса на отсрещния компютър (съответно едно от двете IP-та), правил съм много такива мрежи преди под прозореца, но вече се справих и със Стотинка ОС, при това намирам прехвърлянето за по - лесно и по - бързо! 
Реших да напиша няколко думи, за да помогна на някой начинаещ като мен, който би имал такава нужда занапред! 
Специално благодаря на exwol, ivo и целият екип на StotinkaOS Heart !

Отговори
Супер, благодаря че си споделил решението.
Принципно само едно леко уточнение мога да направя. Това, което си направил е абсолютно правилно, само искам да кажа, че със съвременните мрежови адаптери (лан карти) не е задължително да се ползва кронсат кабел за връзката лан-лан, а спокойно може да се ползва и обикновен прав кабел, инак останалото е решението за трансфер на файлове Smile като скорост също мисля е задоволително ако катрите са 100 mbps
Отговори

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)